Implementacja DCD i SGD
PROJEKT USTAWY O ZMIANIE USTAWY O PRAWACH KONSUMENTA ORAZ NIEKTÓRYCH INNYCH USTAW
Kalendarium:
2022.06.29 – Projekt wpłynął do Sejmu
2022.10.06 – Uchwalenie Ustawy przez Sejm
2022.10.27 – Przyjęcie uchwały w sprawie Ustawy przez Senat (wprowadzono poprawki)
[implementacja SGD i DCD]
Podsumowanie
Zmiany wprowadzane w ustawie o prawach konsumenta mają na celu implementację pakietu przepisów składającego się z:
- dyrektywy 2019/770 w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych (dyrektywa o treściach cyfrowych – „DCD”),
- dyrektywy 2019/771 w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów (dyrektywa o sprzedaży towarów – „SGD”).
Celem tych aktów jest zapewnienie właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego gwarantującego wysoki poziomu ochrony konsumentów.
Wpływ
Dyrektywy mają w szczególności na celu ustanowienie wspólnych przepisów dotyczących odpowiednich wymagań w odniesieniu do:
- umów zawieranych między przedsiębiorcami a konsumentami o dostarczanie treści cyfrowych lub usług cyfrowych, a w szczególności przepisów dotyczących:
- zgodności treści cyfrowej lub usługi cyfrowej z umową,
- środków ochrony prawnej w przypadku braku zgodności treści cyfrowej lub usługi cyfrowej z umową lub ich niedostarczenia oraz sposobów korzystania z tych środków,
- zmiany treści cyfrowej lub usługi cyfrowej,
- umów sprzedaży zawartych między sprzedawcą a konsumentem, a w szczególności przepisów dotyczących:
- zgodności towarów z umową,
- środków ochrony prawnej przysługujących w przypadku braku takiej zgodności,
- sposobów korzystania z tych środków, a także gwarancji handlowych,
- umów zawieranych między przedsiębiorcami a osobami fizycznymi zawierającymi umowy bezpośrednio związane z ich działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie ma ona dla tych osób charakteru zawodowego, a w szczególności przepisów dotyczących:
- środków ochrony prawnej przysługujących niektórym JDG (dla których umowa nie ma charakteru zawodowego) – zapewnionych poprzez odesłanie do odpowiednich regulacji gwarantujących ochronę prawną przysługującą konsumentom,
- sposobów korzystania z tych środków.
Dyrektywa SGD uchyliła dyrektywę 1999/44/WE w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji, która jest obecnie implementowana w kodeksie cywilnym (przepisy o rękojmi za wady i gwarancji). Dyrektywa DCD reguluje z kolei prawa i obowiązki przedsiębiorców i konsumentów w odniesieniu do umów o dostarczanie treści cyfrowej lub usług cyfrowych. Z uwagi na specyfikę tego rodzaju usług i treści, które dotychczas nie były przedmiotem samoistnej regulacji, projektowane przepisy regulują kwestie takie jak odpowiedzialność przedsiębiorcy za niezgodność treści lub usługi cyfrowej z umową, zasady dostarczania oraz ich zmiany a także kwestie aktualizacji.
Dyrektywy SGD i DCD przewidują maksymalną harmonizację przepisów tj. ani przepisy przyjęte ani utrzymywane przez państwa członkowskie nie mogą być odmienne od tych przyjętych w dyrektywach, w tym ustanawiać wyższy poziom ochrony konsumentów. Drobny wyjątek przewidziany został na mocy art. 10 ust. 3 dyrektywy SGD.
Implementacja SGD i DCD następuje przez nowelizację trzech ustaw:
- ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 287),
- ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 i 1495, Dz. U. z 2020 r. poz. 875), oraz
- ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 1792).