MAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA
Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych
Doradzaliśmy w projekcie:
WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU
MAŁYCH INSTYTUCJI PŁATNICZYCH
- Uzyskanie statusu MIP pozwala na świadczenie usług płatniczych za wyjątkiem usług PIS i AIS, choć przepisy przewidują pewne ograniczenia. W przypadku MIP łączna wysokość środków przyjętych dla jednego użytkownika w każdym czasie nie może przekroczyć równowartości w walucie polskiej 2000 euro, zaś przekroczenie ustawowo określonych limitów wykonywanych transakcji wymaga zgłoszenia tego faktu do KNF – to tylko niektóre z nich.
- We wrześniu 2023 r. weszła w życie ustawa zwana potocznie „Warzywniakiem”, która znowelizowała m. in. przepisy ustawy o usługach płatniczych. Nowa regulacja wpłynęła na ograniczenia w świadczeniu usług płatniczych jako mała instytucja płatnicza oraz zmieniła wymogi stawiane na etapie procesu uzyskiwania wpisu do rejestru.
- Dla wielu podmiotów planujących modele biznesowe obejmujące świadczenie usług płatniczych, a chcących uniknąć – przynajmniej w początkowej fazie – konieczności uzyskiwania zezwolenia na działalność w charakterze krajowej instytucji płatniczej (KIP), możliwością jest uzyskanie wpisu do rejestru małych instytucji płatniczych.
Doradztwo DLK obejmowało:
- Przygotowanie wniosku o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych zgodnego z wymogami ustawy o usługach płatniczych i właściwych wytycznych nadzorczych.
- Opracowanie i operacjonalizację dokumentacji wewnętrznej obowiązującej w MIP, zgodnie z wymogami stawianymi przez właściwe regulacje (w tym program działalności i plan finansowy, procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, procedura zarządzania ryzykiem).
- Złożenie wniosku i reprezentację wnioskodawcy w postępowaniu przed KNF.
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Szymon Zych
adwokat, partner Szymon Zych
Tomasz Krawczyk
aplikant adwokacki, prawnik Tomasz Krawczyk
Bankowość&Fintech
Bankowość & FinanseZobacz również
#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #IT & Outsourcing #Legislacja #Telekomunikacja
Instytucja finansowa z grupy kapitałowej
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #Online & eCommerce #Retail #Telekomunikacja
Operatorzy terminali POS oraz bankomatów
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebami
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebami