Operator internetowego serwisu monetyzacji dla Streamerów

Opinia prawna ws. stosowania przepisów DAC7

Doradzaliśmy Operatorowi internetowego serwisu monetyzacji dla Streamerów w projekcie:

Opinia prawna ws. stosowania przepisów DAC7 wobec operatora internetowego serwisu monetyzacji dla Streamerów

Przedmiotem analizy prawnej przeprowadzonej przez DLK była ocena zakresu stosowania obowiązków nałożonych na operatorów platform na podstawie przepisów ustawy implementującej dyrektywę Rady (UE) 2021/514 (DAC7).

Dyrektywa DAC7, a w ślad za nią implementująca ją polska ustawa z dnia 23 maja 2024 r. (tzw. „Ustawa DAC7”, która weszła w życie od 1 lipca 2024 r.) nakładają na operatorów platform obowiązki gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform. Celem tych regulacji jest przeciwdziałanie narastającym zjawiskom unikania i uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej, a także zapewnienie równej konkurencji pomiędzy sprzedawcami sprzedającymi swoje towary i usługi w sposób tradycyjny a sprzedawcami działającymi za pomocą platform.

Ustawa DAC7 nakłada obowiązki na operatorów platformy, przez co rozumie się podmioty oferujące oprogramowanie (w tym stronę internetową), czy aplikacje, umożliwiające sprzedawcom łączność z użytkownikami w celu wykonywania, bezpośrednio lub pośrednio, stosownej czynności na rzecz tych użytkowników, a także ustalenia dotyczące poboru i wypłaty wynagrodzenia z tytułu stosownej czynności. W tym zakresie pojawia się zasadnicza wątpliwość, czy model działania Operatora internetowego serwisu umożliwiającego otrzymywanie przez tzw. Streamerów wpłat od swoich widzów, wchodzi w zakres definicji platformy w rozumieniu ustawy DAC7.

Kluczowym więc problemem prawnym jest prawidłowa wykładnia pojęcia „stosownej czynności” (art. 75a pkt 20 ustawy DAC7). Jeśli bowiem dana strona internetowa (aplikacja/oprogramowanie) umożliwia sprzedawcy wykonywanie „stosownej czynności” i pobór wynagrodzenia z tego tytułu, to taką stronę internetową należy uznać za platformę w rozumieniu Ustawy DAC7, a na operatorze takiej platformy będzie spoczywał szereg obowiązków z zakresu gromadzenia informacji i raportowania.

Zgodnie z art. 75a pkt 20 Ustawy DAC7, przez „stosowną czynność” rozumie się jedną z poniższych czynności wykonywaną za wynagrodzeniem:

  1. udostępnienie nieruchomości, ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, lub udziału w nieruchomościach,
  2. usługę świadczoną osobiście obejmującą pracę wykonywaną w trybie zadaniowym lub czasowym przez osobę fizyczną działającą niezależnie albo na rzecz lub w imieniu podmiotu, wykonywaną na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy,
  3. sprzedaż towarów,
  4. udostępnienie środka transportu.

W kontekście działalności Operatora internetowego serwisu monetyzacji dla Streamerów pojawia się wątpliwość co do pkt 2, tj. czy czynności wykonywane przez Streamerów można zakwalifikować jako usługi świadczone osobiście obejmujące pracę wykonywaną w trybie zadaniowym lub czasowym. Ani Ustawa DAC7, ani Dyrektywa DAC7 nie dają dalszych wskazówek jak należy rozumieć powyższe pojęcia. Polski ustawodawca wskazuje jedynie w uzasadnieniu do Ustawy DAC7, że usługi świadczone osobiście obejmują przykładowo „usługi przewozu osób, transportowe/dostawcze czy drobne usługi codzienne, takie jak hydrauliczne, roboty budowlane, usługi fryzjerskie”.

Od konkretnych funkcjonalności internetowego serwisu monetyzacji i usług świadczonych przez Streamerów za jego pośrednictwem, będzie zatem zależało, czy Operator takiego serwisu podlega obowiązkom wynikającym z przepisów DAC7.

Doradztwo DLK obejmowało:

  • Analizę przepisów DAC7
  • Analizę funkcjonalności internetowego Serwisu monetyzacji dla Streamerów oraz czynności (usług) wykonywanych przez Streamerów za pośrednictwem tego serwisu w oparciu o regulaminy usług oraz dodatkowe informacje otrzymane od Klienta
  • Ocena prawna czynności Streamerów wykonywanych za pośrednictwem Serwisu monetyzacji pod kątem ich kwalifikacji jako „stosownych czynności” w rozumieniu przepisów DAC7
  • Opinia prawna w przedmiocie stosowania przepisów DAC7 wobec Operatora Serwisu oraz udzielenie dodatkowych rekomendacji

Prawnicy zaangażowani w projekt:

Szymon Zych
adwokat, partner Szymon Zych

Mikołaj Cegłowski
radca prawny, starszy prawnik Mikołaj Cegłowski

Bankowość&Fintech

Zobacz sektor

Bankowość & Finanse

Online & eCommerce

Zobacz sektor

Online & eCommerce

Zobacz również

#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #IT & Outsourcing #Legislacja #Telekomunikacja

Instytucja finansowa z grupy kapitałowej

Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2

Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2

#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #Online & eCommerce #Retail #Telekomunikacja

Operatorzy terminali POS oraz bankomatów

Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebami

Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebami

#Bankowość&Fintech

MAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA

Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych

Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych

Skontaktuj się

Biuro Warszawa

Ogrodowa City Gate
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa

mapa > +48 22 652 26 18

Biuro Kraków

ul. Jana Kilińskiego 2
30-308 Kraków

mapa > +48 12 31 51 841