DOSTAWCA APLIKACJI MOBILNEJ
Postępowanie „reautoryzacyjne” przed KNF w sprawie wyłączenia limited network/limited range
Doradzaliśmy dostawcy aplikacji mobilnej w projekcie:
Reprezentacja klienta w postępowaniu „reautoryzacyjnym” przed Komisją Nadzoru Finansowego w sprawie wyłączenia limited network/limited range
Ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych przewiduje kilka przypadków, w których jej przepisy co do zasady nie znajdują zastosowania, mimo, że dany podmiot wydaje instrument płatniczy lub wykonuje transakcję płatniczą. Jednym z nich jest tzw. „wyłączenie limited network/limited range”, tj. wyłączenie dla usług opartych na instrumentach płatniczych, które:
- pozwalają posiadaczowi nabywać towary lub usługi wyłącznie w placówkach wydawców tych instrumentów lub w ramach ograniczonej sieci podmiotów związanych umową handlową bezpośrednio z zawodowym wydawcą tych instrumentów,
- służą wyłącznie do nabywania bardzo ograniczonego zakresu towarów lub usług.
W przypadku gdy całkowita wartość transakcji płatniczych dokonanych podczas ostatnich 12 miesięcy przekracza 1 000 000 euro, podmiot wykonujący ww. działalność musi jednak dokonać odpowiedniej notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), zgodnie z obowiązującymi wymogami. Dodatkowo opublikowane zostały Wytyczne EUNB dotyczących wyłączenia z tytułu ograniczonej sieci zgodnego z drugą dyrektywą w sprawie usług płatniczych (PSD2) z 24 lutego 2022 r. (EBA/GL/2022/02) („Wytyczne”).
Wytyczne, choć nie stanowią przepisów prawa, nałożyły na krajowe organy nadzorcze (w tym KNF) obowiązek wezwania podmiotów prowadzących działalność w oparciu o wyłączenie limited network/limited range do ponownego zgłoszenia organom faktu prowadzenia takiej działalności. Celem takich wezwań było zbadanie czy prowadzona działalność spełnia wymogi Wytycznych.
Dla naszego klienta, dostawcy korzystającego z wyłączenia limited network/limited range dokonaliśmy przeglądu modelu prowadzonej działalności pod kątem jej zgodności z wymogami Wytycznych i opracowaliśmy powiadomienie „reautoryzacyjne”, w którym szczegółowo opisano model prowadzonej działalności oraz wykazano jego zgodność z Wytycznymi.
W rezultacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego potwierdził podstawę do utrzymania aktualnego wpisu dostawcy do rejestru prowadzonego przez KNF.
Doradztwo DLK obejmowało:
- analizę funkcjonującego modelu działalności pod kątem jej zgodności z wymogami Wytycznych
- przygotowanie i przedłożenie KNF powiadomienia „reautoryzacyjnego”
- reprezentację strony w postępowaniu przed KNF
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Bartosz Wyżykowski
radca prawny, partner Bartosz Wyżykowski
Tomasz Krawczyk
aplikant adwokacki, prawnik Tomasz Krawczyk
Bankowość&Fintech
Bankowość & FinanseOnline & eCommerce
Online & eCommerceRetail
RetailZobacz również
#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #IT & Outsourcing #Legislacja #Telekomunikacja
Instytucja finansowa z grupy kapitałowej
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #Online & eCommerce #Retail #Telekomunikacja
Operatorzy terminali POS oraz bankomatów
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebami
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebamiMAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA
Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych
Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych