międzynarodowa grupa consumer finance
Licencja KIP dla MIP po przekroczeniu limitów
Doradzaliśmy międzynarodowej grupie consumer finance w projekcie:
Licencja Krajowej Instytucji Płatniczej dla Małej Instytucji Płatniczej przekraczającej limity transakcji
- Mała Instytucja Płatnicza (MIP) może wykonywać transakcje płatnicze do limitu średnio EUR 1 500 000 miesięcznie w 12 miesięcznym okresie rozliczeniowym (art. 117f ust 3 ustawy o usługach płatniczych). Po przekroczeniu tego limitu MIP może dostosować rozmiar działalności tak, aby nie przekraczać tego limitu, albo złożyć wniosek o zezwolenie na działalność krajowej instytucji płatniczej w terminie 30 dni (art. 117q ustawy o usługach płatniczych).
- W scenariuszu wniosku o zezwolenie MIP może kontynuować działalność bez konieczności dostosowania jej skali do limitu EUR 1 500 000.
- Podkreślenia wymaga, że obowiązki i ułatwienia powyższe odnoszą się do limitów dotyczących sumy wykonanych transakcji płatniczych, ale nie do limitu środków na rachunku z art. 117h ust. 3 ustawy.
- Inaczej niż w przypadku rejestracji MIP we wniosku o zezwolenie KIP przedkłada się KIP dokumenty i informacje na potwierdzenie spełnienia wymogów ustawy (w zakresie zależnym od rodzaju świadczonych usług oraz wykorzystywanej infrastruktury IT). Nie poprzestaje się na oświadczeniu o spełnianiu wymogów.
- Podstawową korzyścią z otrzymania zezwolenia jest możliwość świadczenia usług bez ograniczeń kwotowych, zarówno co do limitu transakcji jak i kwoty na rachunku klienta, oraz możliwość świadczenia usług płatniczych i usług ściśle z nimi powiązanych we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Norwegia, Islandia, Lichtenstein).
Doradztwo DLK obejmowało:
- wsparcie w dostosowaniu organizacji MIP do wymogów prowadzenia działalności jako krajowa instytucja płatnicza, w tym w zakresie outsourcingu
- sporządzenie dokumentacji wnioskowej o zezwolenie na działalność krajowej instytucji płatniczej – złożenie dokumentacji wnioskowej oraz reprezentacja w postępowaniu przed Komisją Nadzoru Finansowego
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Bartosz Wyżykowski
radca prawny, partner Bartosz Wyżykowski
Bankowość&Fintech
Bankowość & FinanseZobacz również
#Bankowość&Fintech #Online & eCommerce
Operator internetowego serwisu monetyzacji dla Streamerów
Opinia prawna ws. stosowania przepisów DAC7
Opinia prawna ws. stosowania przepisów DAC7#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #IT & Outsourcing #Legislacja #Telekomunikacja
Instytucja finansowa z grupy kapitałowej
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2