KG-TECH
DLK Legal doradzała KG-TECH przy uzyskaniu uprawnień dostawcy usług AIS
DLK Legal doradzała KG-Tech sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu w procesie uzyskania uprawnień dostawcy świadczącego usługę dostępu do informacji o rachunku (AIS) i wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zespołem DLK Legal kierował adwokat Szymon Zych pod nadzorem partnera dra Krzysztofa Korusa. W projekcie doradzali ponadto prawnicy: Mikołaj Cegłowski, Aleksandra Księżak i dr Michał Mostowik.
Doradztwo dla KG-Tech obejmowało strategiczne podejście do sposobu świadczenia usług płatniczych, a także przygotowanie wniosku i doradztwo w postępowaniu przed KNF. KG-Tech jest czwartym podmiotem, który uzyskał wpis do prowadzonego przez KNF rejestru dostawców świadczących wyłącznie usługi AIS, w tym drugim reprezentowanym przez DLK Legal. KG-Tech jest częścią Kaczmarski Group, grupy spółek wyspecjalizowanych w dostarczaniu rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorców i konsumentów, w tym także w zarządzaniu informacją gospodarczą. W skład grupy wchodzi między innymi Krajowy Rejestr Długów, lider rynku informacji gospodarczych w Polsce.
– Projekt jest dowodem coraz większego zainteresowania usługami otwartej bankowości ze strony podmiotów spoza sektora cyfrowych płatności. Z kolei dla podmiotów sektora płatniczego brak uprawnień w zakresie usługi AIS i PIS może w przyszłości wpływać na możliwości biznesowe – komentuje Krzysztof Korus i dodaje: – Projekt KG-Tech jest symbolicznym zamknięciem bardzo dobrego roku 2020 dla praktyki licencji finansowych DLK Legal, gdyż z sukcesem doradzaliśmy klientom przy uzyskaniu wszystkich rodzajów licencji wynikających z regulacji płatniczych: instytucji pieniądza elektronicznego, instytucji płatniczej, dostawcy AIS oraz małej instytucji płatniczej.
Usługa dostępu do informacji o rachunku to jedna z dwóch nowych usług płatniczych regulowanych przepisami dyrektywy PSD2. Polega ona na uzyskiwaniu dostępu do informacji o internetowych rachunkach płatniczych użytkownika (np. o jego rachunkach bankowych lub portmonetkach internetowych) i konsolidacji pobranych danych do realizacji uzgodnionego z użytkownikiem celu (np. do oceny jego sytuacji finansowej). Dane o rachunkach są pobierane z użyciem kanału dostępowego instytucji prowadzącej te rachunki. Chociaż przepisy PSD2 wymagają „tylko” wpisu do rejestru przez podmiot świadczący usługę AIS (a nie uzyskania zezwolenia, jak w przypadku banków lub instytucji płatniczych), w praktyce zakres wymagań i charakter postępowań jest zbliżony do procedur licencyjnych.
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Szymon Zych
adwokat, starszy prawnik Szymon Zych
Mikołaj Cegłowski
radca prawny, starszy prawnik Mikołaj Cegłowski
Zobacz również
polski operator sklepu z branży e-commerce
Zapewnienie zgodności komunikatów promocyjnych z obowiązującymi przepisami
Zapewnienie zgodności komunikatów promocyjnych z obowiązującymi przepisami#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #Online & eCommerce
Brytyjski startup
Kwalifikacja prawna tokenów na gruncie prawa polskiego oraz rozporządzenia MiCA
Kwalifikacja prawna tokenów na gruncie prawa polskiego oraz rozporządzenia MiCAmiędzynarodowa grupa consumer finance
Licencja KIP dla MIP po przekroczeniu limitów
Licencja KIP dla MIP po przekroczeniu limitów