Operator wymiany walut wirtualnych
Rejestracja VASP w BENELUX
Doradzaliśmy międzynarodowemu operatorowi wymiany walut wirtualnych w projekcie:
Wniosek i reprezentacja w postępowaniu o rejestrację VASP w kraju BENELUX
Unijna V Dyrektywa AML wymaga od państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) wprowadzenia rejestracji dostawców usług wobec walut wirtualnych prowadzących działalność na ich terenie. Przepisy unijne w tym zakresie nie są zharmonizowane, stąd każde państwo tworzy system rejestracji według własnego uznania. Harmonizacja nastąpi dopiero wraz z przyjęciem przez UE rozporządzenia MICA.
Polska implementowała powyższe przepisy w ustawie AML. Ustawa zobowiązuje do rejestracji każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi, wymianie pomiędzy walutami wirtualnymi, pośrednictwie w wymianie miedzy tymi walutami, prowadzeniu rachunków tych walut.
Przepisy unijne o rejestracji VASP nie przewidują instytucji unijnego paszportu, znanej z licencji bankowych, ubezpieczeniowych, płatniczych czy inwestycyjnych. Stąd w każdym kraju EOG, w którym dostawca zamierza prowadzić działalności, niezbędna jest rejestracja jako dostawca VASP. Jest to rozwiązanie podobne jak przy instrumentach tzw. ograniczonej sieci czy płatnościach telekomunikacyjnych z dyrektywy PSD2. Przy rejestracji VASP nie wymaga się zazwyczaj posiadania spółki lub oddziału w kraju rejestracji.
Rejestracja VASP w Polsce jest procesem skrajnie prostym. Wśród dostawców usług dla kryptowalut Polska szybko zyskała dzięki temu miano jednego z najprzyjaźniejszych krajów dla obrotu krypto, detronizując republiki bałtyckie. Tymczasem większość krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego implementowała przepisy unijne w ten sposób, że proces rejestracji jest zbliżony do uzyskania zezwolenia na świadczenie usług płatniczych czy crowdfunding. Sytuacja kształtuje się w ten sposób m.in. w krajach BENELUX.
Doradztwo DLK obejmowało:
- reorganizację osobowo – korporacyjno – kapitałowa dostawcy w celu dostosowania do wymogów prawa lokalnego
- sporządzenie kompletnej dokumentacji wnioskowej
- reprezentację w postępowaniu przed organem rejestrującym
Zobacz także na stronach DLK:
Licencjonowanie VASP
Rozporządzenie MiCA i rozporządzenie DLT (2020-2023*)
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Szymon Zych
adwokat, partner Szymon Zych
Mikołaj Cegłowski
radca prawny, starszy prawnik Mikołaj Cegłowski
Bankowość&Fintech
Bankowość & FinanseIT & Outsourcing
TelekomunikacjaOnline & eCommerce
Online & eCommerceZobacz również
#Bankowość&Fintech #Online & eCommerce
Operator internetowego serwisu monetyzacji dla Streamerów
Opinia prawna ws. stosowania przepisów DAC7
Opinia prawna ws. stosowania przepisów DAC7