Brytyjskie Fintechy
Transgraniczne usługi brytyjskich Fintechów w Polsce
Doradzaliśmy brytyjskim dostawcom finansowania e-commerce w projekcie:
Transgraniczne świadczenie przez brytyjską instytucję finansową usług w Polsce
Przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej usługi brytyjskich dostawców mogły być świadczone w Polsce na zasadach określonych w swobodach traktatowych. W przypadku usług podlegających jednolitej regulacji unijnej (bankowe, ubezpieczeniowe, płatnicze, crowdfunding, inwestycyjne, etc.) zasady te były określane w regulacjach sektorowych. Brytyjscy dostawcy prowadzący działalności na terytorium RP korzystali często z transgranicznego świadczenia usług, czyli dostarczania w Polsce swoich usług bez tworzenia na miejscu oddziału, spółki córki ani innej infrastruktury.
Po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię zasady świadczenia na terenie UE usług przez dostawców z Wielkiej Brytanii określa Umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią z 30 grudnia 2020 r. (tzw. umowa TCA, zob. więcej informacji na stronach Komisji Europejskiej).
Umowa liczy ponad 2500 stron obejmując 783 artykuły, 49 załączników, w tym blisko 400 stron dodatkowych protokołów. Załączniki regulują m.in. szczegółowe zastrzeżenia odnoszące się do konkretnych usług lub sektorów w odniesieniu do UE, państw członkowskich i Wielkiej Brytanii.
Umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią została zawarta wyłącznie przez Unię Europejską, a nie przez kraje członkowskie, co utrudnia określenie jej statusu na gruncie polskiej Konstytucji.
Polskie przepisy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są niespójne co do dopuszczalności świadczenia w Polsce usług bez lokalnej infrastruktury, a wyjaśnienia na stronach rządowych opierają się na pozaprawnych kryteriach.
Doradztwo DLK obejmowało:
- ocenę dopuszczalności świadczenia w Polsce usług przez dostawcę z Wielkiej Brytanii w świetle przepisów polskich oraz umowy TCA
- doradztwo w wyborze prawa właściwego dla umów i regulaminów oraz ocenę umowy pod kątem prawa polskiego
- zastosowanie do dostawcy z Wielkiej Brytanii polskich przepisów sektorowych, w tym AML i przepisów o Rzeczniku Finansowym
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Krzysztof Korus
radca prawny, partner Krzysztof Korus
Bartosz Wyżykowski
radca prawny, partner Bartosz Wyżykowski
Bankowość&Fintech
Bankowość & FinanseIT & Outsourcing
TelekomunikacjaOnline & eCommerce
Online & eCommerceZobacz również
#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #IT & Outsourcing #Legislacja #Telekomunikacja
Instytucja finansowa z grupy kapitałowej
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #Online & eCommerce #Retail #Telekomunikacja
Operatorzy terminali POS oraz bankomatów
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebami
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebamiMAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA
Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych
Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych