Brytyjskie Fintechy
Transgraniczne usługi brytyjskich Fintechów w Polsce
Doradzaliśmy brytyjskim dostawcom finansowania e-commerce w projekcie:
Transgraniczne świadczenie przez brytyjską instytucję finansową usług w Polsce
Przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej usługi brytyjskich dostawców mogły być świadczone w Polsce na zasadach określonych w swobodach traktatowych. W przypadku usług podlegających jednolitej regulacji unijnej (bankowe, ubezpieczeniowe, płatnicze, crowdfunding, inwestycyjne, etc.) zasady te były określane w regulacjach sektorowych. Brytyjscy dostawcy prowadzący działalności na terytorium RP korzystali często z transgranicznego świadczenia usług, czyli dostarczania w Polsce swoich usług bez tworzenia na miejscu oddziału, spółki córki ani innej infrastruktury.
Po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię zasady świadczenia na terenie UE usług przez dostawców z Wielkiej Brytanii określa Umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią z 30 grudnia 2020 r. (tzw. umowa TCA, zob. więcej informacji na stronach Komisji Europejskiej).
Umowa liczy ponad 2500 stron obejmując 783 artykuły, 49 załączników, w tym blisko 400 stron dodatkowych protokołów. Załączniki regulują m.in. szczegółowe zastrzeżenia odnoszące się do konkretnych usług lub sektorów w odniesieniu do UE, państw członkowskich i Wielkiej Brytanii.
Umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią została zawarta wyłącznie przez Unię Europejską, a nie przez kraje członkowskie, co utrudnia określenie jej statusu na gruncie polskiej Konstytucji.
Polskie przepisy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są niespójne co do dopuszczalności świadczenia w Polsce usług bez lokalnej infrastruktury, a wyjaśnienia na stronach rządowych opierają się na pozaprawnych kryteriach.
Doradztwo DLK obejmowało:
- ocenę dopuszczalności świadczenia w Polsce usług przez dostawcę z Wielkiej Brytanii w świetle przepisów polskich oraz umowy TCA
- doradztwo w wyborze prawa właściwego dla umów i regulaminów oraz ocenę umowy pod kątem prawa polskiego
- zastosowanie do dostawcy z Wielkiej Brytanii polskich przepisów sektorowych, w tym AML i przepisów o Rzeczniku Finansowym
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Krzysztof Korus
radca prawny, partner Krzysztof Korus
Bartosz Wyżykowski
radca prawny, starszy prawnik Bartosz Wyżykowski
Bankowość&Fintech
Bankowość & FinanseIT & Outsourcing
TelekomunikacjaOnline & eCommerce
Online & eCommerceZobacz również
polski operator sklepu z branży e-commerce
Zapewnienie zgodności komunikatów promocyjnych z obowiązującymi przepisami
Zapewnienie zgodności komunikatów promocyjnych z obowiązującymi przepisami#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #Online & eCommerce
Brytyjski startup
Kwalifikacja prawna tokenów na gruncie prawa polskiego oraz rozporządzenia MiCA
Kwalifikacja prawna tokenów na gruncie prawa polskiego oraz rozporządzenia MiCAmiędzynarodowa grupa consumer finance
Licencja KIP dla MIP po przekroczeniu limitów
Licencja KIP dla MIP po przekroczeniu limitów