Rozporządzenie AML – wpływ i wymogi
- Zmiany w katalogu instytucji obowiązanych:
- dostawcy usług związanych z kryptoaktywami dotychczas nieobjęci zakresem regulacji AML, w tym zajmujący się działalnością dot. kryptoaktywów o wyłącznie inwestycyjnym charakterze
- operatorzy platform crowdfundingowych nieobjęci zakresem rozporządzenia 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937
- podmioty udzielające oraz pośredniczące w udzielaniu kredytów konsumenckich i kredytów hipotecznych niebędące instytucjami kredytowymi lub instytucjami finansowymi
- podmioty świadczące usługi imigracyjne w związku z programami pobytowymi dla inwestorów
- usunięcie z katalogu instytucji obowiązanych przedsiębiorców przyjmujących zapłaty w gotówce za towary o wartości równej lub przekraczającej 10 000 EUR (z wyjątkiem metali i kamieni szlachetnych)
- Bardziej szczegółowe zasady dotyczące wymogów odnośnie wewnętrznych procedur i dokumentacji wdrażanych w instytucjach obowiązanych, w szczególności dotyczące organizacji instytucji obowiązanej (zasady weryfikacji pracowników i obsadzanie stanowisk związanych z AML, działanie funkcji compliance i funkcji audytu wewnętrznego). Projekt Rozporządzenia AML obejmuje dodatkowo bardziej szczegółowe wymogi adresowane do grup, które następnie mają być przedmiotem regulacyjnych standardów technicznych.
- Przepisy dotyczące środków należytej staranności wobec klienta co do istoty zostały przeniesione z obecnej dyrektywy AML. W porównaniu do obecnej dyrektywy AML Rozporządzenie AML będzie zawierać bardziej szczegółowe regulacje dotyczące identyfikacji klienta i weryfikacji jego tożsamości. Unijny organ nadzoru AML zostanie upoważniony do przyjmowania regulacyjnych standardów technicznych odnośnie zasad stosowania środków należytej staranności wobec klienta.
- Projekt Rozporządzenia AML bazując na dotychczasowych zasadach jednocześnie bardziej szczegółowo określa warunki polegania przez instytucje obowiązane na środkach należytej staranności wykonanych przez inne instytucje obowiązane oraz outsourcingu w tym zakresie.
- Utrzymane zostaną dotychczasowe zasady dotyczące beneficjentów rzeczywistych, przy czym projekt Rozporządzenia AML jednocześnie przewiduje bardziej szczegółowe i zharmonizowane zasady ich ustalania. Projekt przewiduje obowiązki ujawniania nominalnych udziałowców i nominalnych członków zarządu a także zobowiązuje podmioty z państw trzecich, które wchodzą w stosunki gospodarcze z unijnymi instytucjami obowiązanymi lub nabywają nieruchomości na terenie UE, do rejestrowania swoich beneficjentów rzeczywistych.
- Rozporządzenie AML zakazuje również przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie obrotu towarami lub usługami przyjmowania płatności w gotówce o równowartości lub przekraczających 10 000 EUR.