Rozporządzenie AML
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przeciwdziałania wykorzystywaniu systemu finansowego dla celów prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu (projekt z 2021.07.20)
[Rozporządzenie AML]
przejdź do strony projektu Rozporządzenia AML
Podsumowanie
Rozporządzenie AML przenosi na grunt ogólnounijny przepisy adresowane do instytucji obowiązanych zawarte do tej pory w dyrektywach AML i zakłada całkowitą harmonizację ich stosowania. Doprowadzi to do obowiązywania jednolitych zasad i obowiązków dla instytucji obowiązanych w całej Unii Europejskiej.
Wpływ
Rozporządzenie AML oprócz dokonania pełnej harmonizacji istniejących dotychczas zasad i obowiązków wprowadza także nowe i rozszerza zakres dotychczasowych, w tym:
- rozszerzenie katalogu instytucji obowiązanych m.in. o dostawców usług związanych z kryptoaktywami dotychczas nieobjętych zakresem dyrektyw AML, platformy crowdfundingowe inne niż te, o których mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych czy podmioty świadczące usługi imigracyjne w związku z programami pobytowymi dla inwestorów
- bardziej szczegółowe określenie wymogów odnośnie wewnętrznych procedur i dokumentacji oraz stosowania środków należytej staranności wobec klienta
- zmiany w ustalaniu osób pełniących eksponowane stanowiska polityczne
- bardziej szczegółowe zasady dotyczące raportowania transakcji podejrzanych i podejrzanych aktywności
- wprowadzenie ograniczeń odnośnie gotówkowych transakcji wysokokwotowych