Mała instytucja płatnicza
Wniosek o zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej
Doradzaliśmy Małej instytucji płatniczej w projekcie:
Wniosek małej instytucji płatniczej o zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej
- Dla wielu startup-ów planujących modele biznesowe obejmujące świadczenie usług płatniczych, a chcących uniknąć – przynajmniej w początkowej fazie – konieczności uzyskiwania zezwolenia na działalność w charakterze krajowej instytucji płatniczej (KIP), możliwością jest uzyskanie wpisu do rejestru małych instytucji płatniczych (MIP). Uzyskanie statusu MIP pozwala na świadczenie usług płatniczych za wyjątkiem usług PIS i AIS, choć przepisy przewidują pewne ograniczenia.
- Po pierwsze, w przypadku MIP łączna wysokość środków przyjętych dla jednego użytkownika w każdym czasie nie może przekroczyć równowartości w walucie polskiej 2000 euro.
- Po drugie, przekroczenie ustawowo określonych limitów wykonywanych transakcji wymaga zgłoszenia do KNF w terminie 14 dni.
- Po trzecie, ustawa o usługach płatniczych stanowi, że średnia całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy wykonanych przez MIP, w tym przez agentów, za pośrednictwem których świadczy ona usługi płatnicze, nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 1 500 000 euro miesięcznie. W przypadku jej przekroczenia, MIP niezależnie od ewentualnego obowiązku zgłoszeniowego, obowiązana jest dostosować rozmiar prowadzonej działalności do wymogów ustawowych bądź też złożyć w terminie 30 dni od końca okresu, w którym nastąpiło przekroczenie wniosek o wydanie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze KIP.
- W praktyce oznacza to konieczność bieżącego monitorowania przez MIP wykonywanych transakcji celem przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem i złożenia w ustawowym terminie wniosku o wydanie zezwolenia KIP.
Doradztwo DLK obejmowało:
- Przygotowanie wniosku MIP o wydanie zezwolenia na świadczenie wszystkich usług płatniczych w charakterze KIP, w tym usług PIS i AIS, zgodnie z wymogami ustawy o usługach płatniczych oraz aktów wykonawczych.
- Opracowanie i operacjonalizacja dokumentacji wewnętrznej obowiązującej w KIP, zgodnie z wymogami ustawy o usługach płatniczych oraz aktów wykonawczych (w tym program działalności i plan finansowy, polityka bezpieczeństwa, procedura przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, procedura zarządzania incydentami).
- Złożenie wniosku w ustawowym terminie i reprezentacja wnioskodawcy w postępowaniu licencyjnym przed KNF.
Prawnicy zaangażowani w projekt:
Bartosz Wyżykowski
radca prawny, partner Bartosz Wyżykowski
Mikołaj Cegłowski
radca prawny, starszy prawnik Mikołaj Cegłowski
Bankowość&Fintech
Bankowość & FinanseZobacz również
#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #IT & Outsourcing #Legislacja #Telekomunikacja
Instytucja finansowa z grupy kapitałowej
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2
Stosowanie DORA i Dyrektywy NIS2#Bankowość&Fintech #Industry 4.0 #Online & eCommerce #Retail #Telekomunikacja
Operatorzy terminali POS oraz bankomatów
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebami
Dostępność terminali samoobsługowych dla osób ze szczególnymi potrzebamiMAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA
Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych
Wniosek o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych