Ekspansja zagraniczna (paszportowanie)
- Prowadzenie biznesu w innym kraju wymaga zasadniczo spełnienia wymogów stawianych przez ten kraj. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy prowadzenie działalności wymaga zezwoleń lub spełnienia innych wymogów.
- W niektórych obszarach gospodarki na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego można prowadzić działalność w oparciu o zezwolenia, wpisy czy dopuszczenia uzyskane w jednym z krajów (tzw. paszport europejski). Paszport występuje w większości usług finansowych i korzystają z niego banki, instytucje płatnicze, instytucje pieniądza elektronicznego, dostawcy świadczący wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku. Z paszportu nie mogą korzystać małe instytucje płatnicze (MIP), biura usług płatniczych oraz podmioty działające na podstawie wyłączeń.
- Działalność na rynku goszczącym wykonuje się albo w ramach działalności transgranicznej (swoboda świadczenia usług), albo przez oddział. W niektórych regulacjach wyodrębnia się prowadzenie działalności przez agenta. Po odpowiedniej kwalifikacji prawnej możliwe jest także świadczenie usług w modelu reverse solictation.
- Korzystanie z paszportu w praktyce polega na tym, że dostawca planujący ekspansję zagraniczną zawiadamia o zamiarze rozpoczęcia takiej działalności organ nadzoru. Organ ten następnie przesyła zawiadomienie do właściwego organu nadzorczego goszczącego państwa członkowskiego.
- Skomplikowanie procedury paszportowej zależy od rodzaju usług oraz od wybranego sposobu prowadzenia działalności w państwie goszczącym. Postępowanie paszportowe ma charakter wyłącznie formalny, w jego toku nie powinny być badane kwestie merytoryczne. Dzięki temu postępowanie paszportowe jest zazwyczaj szybkie i nieskomplikowane.
DORADZAMY DOSTAWCOM POLSKIM W ŚWIADCZENIU USŁUG NA TERYTORIUM UE oraz poza jej granicami, W TYM w Wielkiej brytanii ORAZ DOSTAWCOM Zagranicznym W ŚWIADCZENIU USŁUG NA TERENIE polski.
TYPOWE OBSZARY OBSŁUGI PRAWNEJ OBEJMUJĄ:
- ocena dopuszczalności świadczenia przez dostawcę z Polski lub zagranicznego, usług w na terytorium UE oraz poza jej granicami
- ocena dopuszczalności świadczenia w Polsce usług przez dostawcę zagranicznego w świetle przepisów polskich i międzynarodowych
- doradztwo w wyborze prawa właściwego dla umów i regulaminów
- weryfikacja umów i regulaminów
- opracowanie opinii prawnych i zgłoszeń do organów nadzoru
- zastosowanie do dzielności dostawcy lokalnych przepisów sektorowych
Ekspansja w praktyce:
Paszportowanie UE instytucji regulowanych
Paszportowanie UE instytucji regulowanychŚwiadczenie usług nieregulowanych EU <> Polska
Świadczenie usług nieregulowanych EU <> PolskaŚwiadczenie usług Polska <> UK
Świadczenie usług Polska <> UKŚwiadczenie usług w ramach EFTA (Szwajcaria)
Świadczenie usług w ramach EFTA (Szwajcaria)Zobacz także:
Rozwój produktów
wymogi sektorowe, konsumenci, dane osobowe, cyberbezpieczeństwo, pranie pieniędzy, outsourcing, konkurencja
Rozwój produktów