Licencjonowanie DLT MTF, DLT SS, DLT TSS (DLT Pilot Regime)
Firma inwestycyjna (dom maklerski), rynek regulowany oraz depozyt papierów wartościowych od 22.06.2023 r. mogą przez 6 lat prowadzić ASO (MTF) oraz usługi depozytu papierów wartościowych na DLT z dostępem bezpośrednim dla klientów detalicznych oraz bez prowadzenia rachunku papierów wartościowych.
- Rozporządzenie DLT Pilot Regime (przejdź do omówienia na stronach DLK) odblokowuje świadczenie usług dla papierów wartościowych i instrumentów finansowych w oparciu o technologie rozproszonych rejestrów (DLT – distributed ledger technologies).
- Podmioty wskazane w rozporządzeniu (firmy inwestycyjne, operatorzy rynków regulowanych, centralne depozyty papierów wartościowych) mogą świadczyć usługę prowadzenia MTF (ASO) oraz depozytu papierów wartościowych z odstępstwami od kluczowych wymogów dyrektywy MiFID oraz rozporządzenia CSDR na warunkach określonych w rozporządzeniu.
- Świadczenie usług w oparciu o DLT na warunkach określonych w rozporządzeniu wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia organu nadzoru w (w Polsce zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego).
- Zezwolenie uprawnia do świadczenia usług przewidzianych rozporządzeniem (DLT MTF, SS, TSS) oraz do stosowania odstępstw od wymogów MiFID oraz CSDR (w Polsce wymogów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi), o które wystąpił wnioskodawca.
- Oczekiwać należy, że KNF rozpocznie wydawanie zezwoleń po wprowadzeniu w Polsce przepisów, które dostosowują regulacje krajowe do rozporządzenia. Nie jest to przesądzone, gdyż rozporządzenie DLT Pilot Regime – inaczej niż np. MiCA – nie wymaga wskazania organów właściwych dla spraw regulowanych rozporządzeniem.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O LICENCJI DLT MTF, DLT SS, DLT TSS