Rozporządzenie pilotażowe DLT (2022)
Rozporządzenie w sprawie systemu pilotażowego na potrzeby infrastruktur rynkowych opartych na technologii rozproszonego rejestru
[DLT Pilot Regime]
Podsumowanie
Celem Rozporządzenia jest stworzenie warunków do dostarczania usług na potrzeby obrotu instrumentami finansowymi z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru (DLT). Rozporządzenie jest odpowiedzią na postulaty rynku, iż dotychczasowe, unijne i krajowe uregulowania tych usług, nie pozwalają na ich świadczenie w oparciu o DLT bez ryzyka prawnego. Ponieważ rozporządzenie przewiduje znaczące odstępstwa od aktualnych wymogów, co zaburza regułę neutralności technologicznej norm prawnych, zakres zastosowania instrumentów rozporządzenia jest ograniczony.
Wpływ
Rozporządzenie umożliwia obrót instrumentami finansowymi w całkowicie nowy sposób, przełamujący wiele dotychczasowych dogmatów. Dzięki rozporządzeniu firmy inwestycyjne działające na podstawie zezwolenia oraz operatorzy rynków regulowanych w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym (w Polsce domy maklerskie oraz spółki prowadzące rynek regulowany), po uzyskaniu od właściwego organu nadzoru dodatkowego zezwolenia, od marca 2023 mogą świadczyć usługi wobec instrumentów finansowych DLT z odstępstwami wobec zasad ogólnych określonych w rozporządzeniu. Najważniejszymi odstępstwami jest możliwość łącznego świadczenia przez jeden i ten sam podmiot usług z zakresu obrotu i rozrachunku, możliwość uczestniczenia w obrocie bez pośrednictwa firmy inwestycyjnej, brak obowiązku raportowego z art. 26 MiFIR.
Rozporządzenie przewiduje jednocześnie istotne ograniczenia swojego zasięgu czasowego i przedmiotowego. Dostawca może świadczyć maksymalnie przez 6 lat usługi z powyższymi odstępstwami. Z dobrodziejstw rozporządzenia mogą korzystać wyłącznie instrumenty finansowe DLT, czyli wydane, zarejestrowane, przenoszone i przechowywane w infrastrukturze DLT, zasadniczo akcje, obligacje i UCITS. Całkowita wartość rynkowa wszystkich instrumentów finansowych, które zostały dopuszczone do obrotu u dostawcy lub zostały przez dostawcę zarejestrowane, nie może przekraczać 6 mld EUR, a ponadto nie mogą zostać przekroczone kryteria dla poszczególnych emisji (przykładowo dla akcji limit EUR 500 mln kapitalizacji rynkowej emitenta).
Rozporządzenie otwiera pole do znaczących innowacji i obserwowania ich w praktyce. W razie pozytywnych doświadczeń z usługami świadczonymi na zasadach określonych w rozporządzeniu, w długim okresie oczekiwać należy rozszerzenia rozwiązań rozporządzenia na całość obrotu.
Szczegóły:
Rozporządzenie pilotażowe DLT - FAQ
Rozporządzenie pilotażowe DLT – FAQRozporządzenie pilotażowe DLT (2022) - co dostarczamy
Rozporządzenie pilotażowe DLT (2022) – co dostarczamyRozporządzenie Pilotażowe DLT - spis treści
Rozporządzenie Pilotażowe DLT – spis treściKalendarz kamieni milowych
- 09.2021 – ogłoszenie projektów rozporządzenia (przejdź do strony informacyjnej projektów MICA i DLT Pilot)
- 22.12.2021 – opublikowano kompromisową wersją projektu rozporządzenia pilotażowego DLT (przejdź do tekstu projektu w tej wersji)
- 02.06.2022 – opublikowanie w Dzienniku Ustaw UE treści rozporządzenia pilotażowego DLT (przejdź do tekstu)
- 23.03.2022 – wejście w życie zasadniczych przepisów rozporządzenia
Zobacz także:
Rozporządzenie MiCA (2020-2023*)
ICO - stablecoins - usługi dla tokenów (CASP)
Rozporządzenie MiCA (2020-2023*)Rozporządzenie DORA (2020-2023*)
regulacje ICT - nadzór ostrożnościowy - nadzór paneuropejski
Rozporządzenie DORA (2020-2023*)Nowelizacja przepisów ogólnych o prawach konsumenta
Omnibus - platformy handlowe - dyrektywa cyfrowa i towarowa
Nowelizacja przepisów ogólnych o prawach konsumentaNowa dyrektywa o kredycie konsumenckim (2021-2023*)
zdolność kredytowa - ESG
Nowa dyrektywa o kredycie konsumenckim (2021-2023*)Zmiany outsourcingu bankowego i usług płatniczych (2021-2022*)
outsourcing - kary - usługi płatnicze
Zmiany outsourcingu bankowego i usług płatniczych (2021-2022*)Pakiet AML/CFT (2021-2023*)
środki bezpieczeństwa finansowego - online ID - AMLA (organ paneuropejski AML)
Pakiet AML/CFT (2021-2023*)